Skates Kalisz > Deskorolka

Deskorolka

Deskorolka
(z ang. skateboard) – deska (wykonana ze sklejki, najczęściej 7- bądź 9-warstowej) pokryta papierem ściernym posiadająca 4 kółka , mocowane przez dwa trucki używana do rekreacji oraz wykonywania tricków. Deskorolka została wynaleziona pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. przez surferów, którzy robili je używając do tego rolek.

Deskorolka bardzo zmieniła swoją postać od lat 50., nie tylko w kształcie, ale również w materiałach używanych do jej produkcji. Deskorolki w przeszłości miały często kształt deski do surfingu z lekkim wygięciem oraz jedną warstwą drewna. Kółka były trochę większe niż w dzisiejszych deskorolkach i były zwykle zrobione z gliny. Trucki (osie) również były większe i mniej wytrzymałe. Teraz deskorolki są produkowane z klony kanadyjskiego jest to najwyszej jakości drewno i najbardziej wytrzymałe.

Budowa Deskorolki
Deskorolka składa się z wielu części. Deck jest głównym elementem deskorolki, który zapewnia miejsce na nogi. Deck pokryty jest papierem ściernym, który powoduje zwiększenie przyczepności nóg na desce. Decki początkowo były pojedynczym kawałkiem drewna. Aktualnie są one robione z siedmiu sklejek sklejonych ze sobą. Sklejki są laminowane, co oznacza, że kierunek drewnianych warstw jest zmieniany pomiędzy kolejnymi warstwami. Czasem do konstrukcji decka włączane są inne materiały, takie jak włókno szklane czy kevlar, najczęściej aby zmniejszyć wagę decka lub zwiększyć jego wytrzymałość. Średnio za jeden deck trzeba zapłacić około 200-275 złotych. Decki z włókna szklanego mogą kosztować około 280 zł.

Deck zwykle ma szerokość pomiędzy 19-20 centymetrów. Szersze decki są zwykle bardziej przydatne do skaterów, którzy jeżdżą na vercie. Takie decki cechuje większa kontrola i stabilność podczas zjazdu ze stromych zboczy oraz po ścianach half-pipe'ów. Węższe decki są przeznaczone dla street skaterów, którzy wolą wykonywać triki bardziej nacechowane techniką. Szeroka deska często utrudnia wykonanie takich trików. Szerokość decka zależy od osobistych preferencji osób, które chcą ich używać.

Decki mają na ogół długość od 71 do 82 centymetrów. Longboard, powszechna odmiana deskorolki, ma dłuższy deck oraz bardziej miękkie i większe kółka.

Trucki

Do decka przyłączane są dwa metalowe najczęściej stalowe trucki, łączą się z kółkami. Trucki są dodatkowo złożone z dwóch części. Górna część trucka, przytwierdzana do decka, nazywana się baseplatem, a poniższa część to hanger. Pomiędzy baseplatem, a hangerem znajdują się bushingi oraz kauczukowe lub gumowe gumki które zapewniają elastyczność przy skręcaniu deskorolką. Bushingi amortyzują truck, gdy ten skręca. Im sztywniejsze bushingi, tym stabilniejsza deskorolka. Im elastyczniejsze bushingi, tym łatwiej skręcać deską. Śruba o nazwie kingpin przytrzymuje te części razem. Kingpin jest dostosowywany za pomocą klucza pasującego do nakrętki na nim.

Kółka przymocowuje się do każdego hangera. Większe rozmiary, jak 54-80mm, kręcą się szybciej powodując ułatwienie jazdy na rampach vert. Większe kółka przemieszczają się łatwiej po nierównościach i małych pęknięciach w nawierzchni bez utknięcia w nich. Mniejsze wielkości, jak 50-53mm, utrzymują deskę bliżej podłoża, tym samym wymagają mniejszej siły do przyspieszania, lecz także zmniejszają prędkość maksymalną. Dla ogólnych przejażdżek większość użytkowników preferuje większe i miększe kółka. Twarde kółka (97-100a) rekomendowane są zarówno do streetu jak i vertu.

Łożyska
W każdym kółku znajdują się dwa łożyska toczne. Łożyska są klasyfikowane wg rozmiarów oraz według skali ABEC, której wartościami są cyfry od 1 do 9. Wyższa klasyfikacja wg skali ABEC odpowiada wyższemu stopniowi precyzji. Określa się tym samym stopień ślizgu łożyska – im większa liczba tym mniejszy opór wewnątrz spowodowany mniejszą ilością kuleczek oraz (lub) wypełnieniem specjalistycznym smarem.

Podkładki są umieszczane pomiędzy deckiem, a truckiem, aby przejmowały część sił tarcia zwiększających się podczas lądowania na podłożu po wykonaniu danego triku. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że deck ulegnie zniszczeniu przez ciśnienie. Podkładki nie są niezbędnym komponentem deskorolki. Często zwiększają odgłos upadku deskorolki.

Montarzówki

Montarzówki to jedne z najmniejszych części deskorolki. Podtrzymują one trucki przy decku oraz kółka i łożyska do trucków. Niektórzy skaterzy kolorują pary śrubek, aby łatwiej było im odróżnić, która strona deskorolki to tail.

WYPARTE CZĘSCI

Slidery:
Wąskie plastikowe paski przymocowywane pod deckiem wzdłuż krawędzi. Były popularne wśród vert skaterów, którym zapewniały dodatkową stabilność podczas wykonywania trików w powietrzu. Powodowały również większy poślizg na dolnej warstwie decka, chroniąc tym samym deck przed zarysowaniem podczas wykonywania slide'ów. Większość skateboarderów już nie używa railów, ponieważ deski stały się lżejsze i tym samym wykonywanie grabów w powietrzu stało się prostsze.


Copery:
Plastikowe pokrycia nakładane pod hangery trucka, zapewniające większy poślizg podczas wykonywania grindów. Zostały wymyślone w czasie, gdy street skating był w początkowej fazie swojego istnienia. Copery nie były bardzo popularne ze względu na dużą nietrwałość i konieczność częstego wymieniania ich na nowe.


Leppery:
Plastikowe pokrycia mocowane w środku trucka, okrywając kingpin i baseplate. Ich przeznaczeniem było zapobieganie zatrzymywaniu deskorolki, gdy truck uderzy w jakąś przeszkodę.


Nose guardy
: Plastikowe "zderzaki" nakładane na nose deksorolki. Ich celem była ochrona decka przez zniszczeniami przy uderzeniu o przeszkody.


Tail bone'y
lub tail guardy: Kawałki plastiku zatwierdzane na tailu deskorolki. Ich celem była osłona taila przed zużyciem. Ponieważ tailbone utrudnia wykonywanie ollie oraz z powodu tego, że decki deskorolek dzisiaj nie utrzymują się w dobrym stanie tak długo, jak w latach 80. tail bone'y są dzisiaj bardzo rzadkimi akcesoriami.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©   Radziothebest5@wp.pl & adeq222@wp.pl & piotrekskejcik@wp.pl